Stavače

Stavače
 

   Najmladšou, ale i najpočetnejšou skupinou poľovných psov sú stavače, dnes všeobecne označované i za univerzálne psy, lebo ich používanie je skutočne všestranné. Dajú sa vycvičiť a konajú platné služby v poli na nízku zver, vo vode i v lese na raticovú zver, čiže plnia úlohy psov vyhľadávajúcich a stavajúcich zver, práve tak ako zase plnia úlohy duričov alebo farbiarov. Tieto schopnosti nemá ani jedna skupina poľovných psov. Je síce pravda, že všetky plemená a všetky jedince nemajú rovnako vrodené vlohy pre všestrannú potrebu, ale úsilie chovateľov smeruje k tomu, aby uvedené vlohy mali všetky plemená psov.
   Stavače delíme na dve hlavné skupiny, a to na anglické a kontinentálne.
   Anglické plemená stavačov sú najstaršie a čo do typu i vlastností najustálenejšie. Sú viac špecializované na hľadanie a vystavovanie; majú najmenej vrodených vlôh pre všestrannú potrebu. Jednako vynikajú neobyčajnou rýchlosťou, vytrvalosťou, veľmi jemným čuchom a pevným vystavovaním.
   Kontinentálne stavače sú už viac na všestrannú potrebu; uplatňujú sa všade tam, kde sa vyžaduje od psa mnohostranný výkon, teda v miešaných revíroch, kde je drobná a vysoká zver.
   Z anglických stavačov poznáme štyri plemená, ktoré sa od seba výzorom i povahou dosť odlišujú. Kontinentálnych stavačov máme dnes už veľa, ale väčšina z nich vznikla zušľachtením práve z anglických stavačov.

 

P o i n t e r   je typický reprezentant psa určeného na prácu v poli. Vyniká ďalekým a rýchlim hľadaním, neobyčajnou vytrvalosťou a pevným vystavovaním. Jeho postava stelesňuje ušľachtilosť a inteligenciu. Je hladkosrstý, jednofarebne čierny, hnedý a žltý, prípadne biely, s väčšími alebo menšími škvrnami. Pre svoj temperament je ťažšie ovládateľný.
   x   x

 

A n g l i c k ý     s e t e r   je dosť podobný pointer ovi, a to výzorom i sfarbením. Má dlhú splývavú srsť - ako všetky setre - tvoriacu na chvoste a končatinách zástavky. Je ovládateľnejší a poslušnejší ako pointer.
x

 

Í r s k y     s e t e r   je všeobecne najkrajší poľovný pes, a to pre sýtu tmavočervenú až mahagónovú farbu. Postavu má užšiu a vyššiu než predošlý, čím pripomína chrta. Pre jeho neobyčajnú krásu ho stihol osud podobný kokeršpanielovi. Dnes sa s ním stretneme na prechádzke v meste častejšie ako na poľovačke. Na výcvik je pomerne tvrdý a ťažko chápe. Býva z neho však často ostrý a dobrý stopár.
x   x

 

Š k ó t s k y     s e t e r     č i ž e     G o r d o n o v     s e t e r   je zo všetkých najväčší a najmohutnejší. Farbu má čiernu, s mahagónovým pálením (znakmi) na končatinách a na hlave. Zo všetkých anglických stavačov je najspôsobilejší na všestrannú prácu. U nás sa vyskytuje zriedkavo, hoci bol kedysi dosť bežný. Dnes je i v samom Anglicku dosť vzácny.
x   x

   Všetky plemená anglických stavačov vynikajú neobyčajnou krásou, čo často zláka mladých poľovníkov. Je preto potrebné upozorniť, že všetky anglické stavače pre temperament, ťažšiu ovládateľnosť, neochotu prinášať a pracovať na stope vyžadujú vytrvalých a skúsených cvičiteľov. Skúsený a vytrvalý cvičiteľ je s takým anglickým stavačom predmetom obdivu na každých skúškach i poľovačkách. Z kontinentálnych stavačov sa zmienime iba o plemenách, ktoré sú u nás najbežnejšie.

 

N e m e c k ý     k r á t k o s r s t ý     s t a v a č   je u nás najrozšírenejší stavač vôbec. Dnešný typ sa značne odklonil od pôvodného typu, ktorý bol ťarbavý, menej vytrvalý, ale bol výborným stopárom a prináša čom i bez použitia násilných metód výcviku. Primiešaním krvi pointe rov síce získal na rýchlosti, vytrvalosti, jemnosti čuchu i ľahkosti formy tela, ale sa stal ťažšie ovládateľným, menej poslušným. Ak chceme mať z neho spoľahlivého prenášača a stopára, musíme často siahnuť po násilnom výcviku.
x

 

F ú z a č e     č i ž e     h r u b o s r s t é     s t a v a č e.   Do tejto skupiny patria: nemecký drôtosrstý a hrubosrstý stavač, pudel pointer, griffon a český fúzač. Všetky tieto plemená sa vyznačujú hrubou srsťou, výraznými fúzmi a obočím. V podstate sa od seba len málo odlišujú. Ich vlastnosti sú dosť podobné. Ich prednosťou je ich poslušnosť a ovládateľnosť, vlohy pre všestrannú potrebu, najmä ostrosť, ochota prinášať a práca na stope. Za to možno ďakovať skutočnosti, že dosiaľ ich nekrížili s pointrom v takej miere ako predošlé plemeno.
x   x   x

 

M a ď a r s k ý     k r á t k o s r s t ý     s t a v a č   je u nás dosť rozšírený; osvedčuje sa najmä v kukuričných oblastiach, a to pre hľadanie na kratšie vzdialenosti a pre spoľahlivé dohľadá vanie postrelenej zveri. Je poslušný a ovládateľný, dobrý prinášač a stopár. Pre krátku srsť je menej odolný proti nepohode. Znáša však veľmi dobre i najväčšie horúčavy. Má ľahšiu stavbu tela a tmavožltú farbu.
x   x   x

 

W e i m a r s k ý     s t a v a č   rozšíril sa k nám v ostatných rokoch z Rakúska; tam je dnes pomerne najrozšírenejší. Má striebristú a myšaciu farbu. Jeho prednosti sú: výborný výkon na stope, ostrosť, ochota prinášať, poslušnosť a ovládateľnosť. Hľadá pomalšie. Je veľmi vhodný do rúk začiatočníkov a najmä do miešaných a lesných revírov. Je to najväčší stavač vôbec, vysoký až 75 cm.
  x                                x

   Z dlhosrstých stavačov prichádzajú u nás do úvahy nasledujúce plemená.

 

N e m e c k ý     d l h o s r s t ý     s t a v a č   sa vyskytuje buď jednofarebný hnedý, alebo hnedobiely. Okrem dlhej srsti sa výzorom dosť podobá krátkosrstému. Povahove a vlastnosťami je však dosť odlišný. Má slabší čuch a pomalšie hľadá. Je výborný do vody a na stope. Teplo ťažšie znáša.
x

 

V e ľ k ý     a     m a l ý     m ü n s t e r l a n d s k ý     s t a v a č   sú si pomerne dosť blízke. Prvého k nám doviezol asi v r. 1934 Lad. Gresnárik zo Šale. Malý müsterlandský stavač ako najmenšie plemeno stavačov vôbec má i určité výhody pred veľkými stavačmi, najmä so zreteľom na umiestnenie i kŕmenie. Tento pes je vždy hnedobiely, kým veľký münsterlandský stavač sa zase vyskytuje len čiernobiely. Oba pomalšie hľadajú; osvedčujú sa najmä v krovinatých a močaristých revíroch.
xx